İlimiz BATMAN Hakkında

Neolitik Çağ öncesine dayan tarihi, leziz yemekleri ve Anadolu samimiyetini yansıtan Güneydoğu Anadolu şehirlerinden biridir Batman. Tarihin gölgesinde farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan Batman, ülkemizin en önemli antik yerleşim alanları arasında gösterilen Hasankeyf’i sınırları içerisinde bulunduruyor. Mağaralar, manastırlar, köprüler ve hanlarıyla yüzyıllık geçmişini günümüze taşıyan Batman’da gezilecek ve keşfedilecek sayısız yer var. Güneydoğu’nun tarihine dokunurken, diğer taraftan yeşilin bozkırla buluştuğu bir doğa sizlere eşlik edecek

Hasankeyf Ören Yeri: Batman Merkez’e 35 kilometre uzaklıkta yer alan Hasankeyf Ören Yeri; 4000’i aşkın mağarasıyla, heybetli kanyonları ve dar vadileriyle Batman’ın en ünlü bölgesidir. Mezopotamya’nın en eski yerleşim alanı olarak kabul edilen Hasankeyf, dünyanın da ilgisini çekmiş ve çeşitli araştırmalara konu olmuştur. Antik yerleşim alanında Hasankeyf mağaraları ve Hasankeyf Kalesi başta olmak üzere çeşitli kalıntıları görmek mümkün. Hasankeyf Batman’ın kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmese de tarihi boyunca stratejik önemini korumuştur. Yol Geçen Hanı: Batman sınırlarında bulunan Yol Geçen Hanı, Hasankeyf Kalesi’nin altında yer alıyor. Mor Aho Manastırı: Hasankeyf Batman’ın en önemli tarihi kalıntıları arasında yer alıyor. Hallan Çemi Höyüğü:Batman Merkez’e 50 kilometre uzaklıkta yer alan ve Sason Çayı’nın batısındadır.

Dicle Nehri kıyısı boyunca yürüyüş yapın. Hasankeyf’in tarihi kalıntılarını fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirin. Alışveriş yaparken Batman’ın meşhur ipek sim işlemelerinden, kanaviçe işlemelerinden, yün çorapları ve dantel örgülerinden ve el yapımı bebeklerden mutlaka satın alın.

Güneydoğu Anadolu’nun mutfak kültürüne hakimdir Batman. Birbirinden lezzetli doğu yemeklerini masalara taşır. Batman yöresel yemeklerinden akla ilk gelenler bol yağlı et yemekleri ve hamur işleridir. Özellikle; Şam böreği, tandır ekmeği, kışlık dolma ve bumbar yemeden Batman’dan ayrılmayın..